Ozonator powietrza

Jaki ozonator - ozonator powietrza wybrać do ozonowania pomieszczeń? Należy kierować się jakością wykonania urządzenia, ceną, referencjami producenta i jego uczciwością. Poniżej przedstawiamy zestawienie produkowanych ozonatorów powietrza i przestrzegamy przed nieuczciwą konkurencją.

Ozonator powietrza – co to jest i jak działa?

Ozonator powietrza to urządzenie mechaniczno-elektryczne w którym w wyniku wyładowań elektrycznych powstaje ozon.
W przypadku ozonatorów nieprzemysłowych gazem zasilającym jest otaczające powietrze.
Tlen zawarty w powietrzu (21%) omywając lampę wyładowań koronowych, aktywuje się. Dwuatomowa cząsteczka tlenu rozpada się na dwa tleny jednoatomowe, które dołączają się do niskoenergetycznej, niezaktywowanej cząsteczki dwuatomowej – powstaje cząsteczka trójatomowa – ozon.

Ozon – gaz dezynfekujący powietrze

Ozon jest gazem naturalnie występującym w górnych warstwach atmosfery. Powstaje między innymi w czasie wyładowań atmosferycznych – stąd charakterystyczny zapach powietrza po burzy. Z uwagi na silne własności utleniające (silniejsze niż chlor), ozon znalazł zastosowanie jako gaz dezynfekujący powietrze. Atutem jest ekologiczność – ozon po utlenieniu materii w powietrzu, rozpada się do tlenu, którym oddychamy.

Ozonator powietrza – zastosowanie

Ozonatory mają zastosowanie wszędzie tam, gdzie jest potrzebne powietrze wolne od chorobotwórczych zarazków i niepożądanych zapachów.
Osoby indywidualne decydują się na zakup ozonatora w celu poprawy jakości powietrza w mieszkaniu i domu. Ozon zlikwiduje bakterie, wirusy, grzyby i ich przetrwalniki tym samym zmniejszając pulę przyjmowanych alergenów. Ozonatory mają zastosowanie w celu likwidacji zagrzybienia łazienek -wówczas istotne jest ozonowanie natychmiast po spryskaniu powierzchni preparatem antygrzybiczym. Innym zastosowaniem ozonatorów jest ozonowanie powietrza w pomieszczeniach po pożarze – wtedy istotnym derywatem jest kontrola wilgotności powietrza.
Ozonowanie powietrza zlikwiduje nagromadzone latami zapachy – na przykład dymu papierosowego, zapachów kuchennych, odzwierzęcych. Ozon usunie zapachy, a nie je zamaskuje jak odświeżacze powietrza. Ozon wytworzony przez ozonator zdezynfekuje nie tylko skontaminowane powietrze, ale wszystko co się z takim powietrzem styka czyli buty, materace, dywany, kanapy i inny sprzęt domowy. Tutaj wartym zasygnalizowania jest zastosowanie ozonatorów powietrza w celu likwidacji szkodliwych substancji chemicznych z mebli domowych. Są to formaldehydy i ftalany zawarte w tworzywach sztucznych, farbach i lakierach.
Inne zastosowania ozonatorów powietrza są pochodną przedstawionych powyżej. Zostaną przedstawione w dalszej części artykułu.

Ozonatory powietrza powszechnie sprzedawane

Powszechnie sprzedawane ozonatory powietrza oparte są na technologii płytek ceramicznych. Wytwarzające przez te urządzenia duże ilości wielotlenków azotu spowodują szkody w postaci zdegradowanych plastików i obić wnętrz aut, zniszczenia mebli domowych oraz elektroniki – zarówno domowej jak i samochodowej. Powietrze po ozonowaniu takimi ozonatorami uczula.

Czym kierować się przed zakupem ozonatora powietrza?

Przed zakupem ozonatora powietrza należy zwrócić uwagę na metodę wytwarzania ozonu oraz wydajność.
Temat powstawania szkodliwych wielotlenków azotu przy użyciu powszechnie stosowanych ozonatorów opartych na technologii płytek ceramicznych został już poruszony.
Wydajność ozonatora to ilość ozonu wytworzonego w ciągu godziny pracy urządzenia. Podaje się ją w miligramach lub gramach na godzinę. Na rynku dostępne są ozonatory powietrza o różnych wydajnościach. Można znaleźć urządzenie o wydajności 200 miligramów na godzinę, a nawet takie, które wytwarza 300 000 miligramów na godzinę. Zatem zasadnicze pytanie, które się nasuwa, to jaka wydajność jest odpowiednia? Konieczna wydajność urządzenia zależy od wielkości pomieszczeń, które chcemy ozonować. Dobrą analogią jest tu przykład suszarki do włosów. Suszarką ogrzejemy małą łazienkę, ale nie duży salon. W instrukcji każdego ozonatora sprzedawanego przez naszą firmę jest zawarta informacja o kubaturze, którą dane urządzenie może „wyozonować”. Przedłużanie zabiegu ozonowania ozonatorem o zbyt małej wydajności nie przyniesie rezultatu. Ozon po wytworzeniu ciągle się rozpada. Czas rozpadu zależy między innymi od temperatury otoczenia oraz ilości substancji do utlenienia. W warunkach standardowych połowiczny czas rozpadu w powietrzu wynosi około 20 minut. Stosując „za mały” ozonator nie zostanie wytworzone progowe stężenie ozonu konieczne do startu dezynfekcji. Ozon będzie oczywiście wydzielany – będzie można wyczuć jego charakterystyczny zapach. Jednakowoż, powstanie równowaga między wytworzonym, a skonsumowanym i rozpadniętym ozonem.
Minimalną wydajnością ozonatora powietrza jest wartość 8 000 miligramów czyli 8 gramów na godzinę pracy urządzenia.

Ozonator powietrza – cena

Jaka jest odpowiednia cena ozonatora powietrza? Cena urządzenia zależy od trzech czynników.
Pierwszą składową ceny ozonatora jest metoda wytwarzania ozonu. Ozonatory oparte na płytkach ceramicznych kosztują zazwyczaj kilkaset złotych. Ich niska cena odzwierciedla kiepską jakość, awaryjność i ewentualne problemy w postaci na przykład długo utrzymującego się, trudnego do wywietrzenia zapachu utlenionych plastyfikatorów w aucie. Aspekt ten został już opisany w niniejszym artykule.
Kolejną składową ceny ozonatora powietrza jest wydajność. Im wyższa wydajność tym wyższa cena ozonatora.
Na cenę ozonatora ma wpływ również wachlarz zastosowań. Są dostępne na rynku ozonatory mogące ozonować tylko powietrze, tylko wodę albo urządzenia mogące ozonować zarówno powietrze jak i wodę (w celu na przykład płukania weń żywności). Oprócz wyboru ozonowanego medium, ozonatory mogą posiadać dodatkowe funkcje takie jak jonizacja powietrza. Takie urządzenia mają wyższą cenę w porównaniu do standardowych maszyn. Jednakowoż, jonizacja powietrza jest funkcją zbędną zarówno w przypadku ozonatorów jak i oczyszczaczy powietrza. Warto poczytać więcej na ten temat w Internecie.

Ozonatory powietrza naszej produkcji

Jesteśmy polskim producentem ozonatorów powietrza zarówno do celów amatorskich jak i profesjonalnych i przemysłowych. Są droższe niż urządzenia konkurencyjne z uwagi na inną niż powszechnie stosowana technologię wytwarzania ozonu. Nasze ozonatory skonstruowane są w oparciu o własną technologię lamp szklano-platynowych. Dlatego są bezpieczne zarówno dla kokpitu samochodu, sprzętów domowych jak i ludzi po ozonowaniu. Najpopularniejsze ozonatory powietrza objęte są pięcioletnią, bezwzględną gwarancją (niezależną od liczby przepracowanych godzin). Nasze ozonatory nie wymagają żadnych serwisów ani wymiany podzespołów. Oprócz przedstawionych poniżej ozonatorów, produkujemy również urządzenia na zamówienie. Są dostosowane do specyficznych potrzeb Klienta.

Brak awaryjnych płytek ceramicznych

Brak awaryjnych płytek ceramicznych

Własna technologia

Własna technologia

Polski producent

Polski producent

Serwis gwarancyjny i pogwarancyjny

Serwis gwarancyjny, pogwarancyjny

Ozonatory powietrza – klasyfikacja

Produkujemy urządzenia do ozonowania powietrza o wydajności od 8 do 300 gramów ozonu na godzinę pracy urządzenia. Przeznaczone są do ozonowania powietrza, przedmiotów z nim się stykających. W zależności od zastosowań można je podzielić na trzy grupy: zastosowanie amatorskie, profesjonalne i typowo przemysłowe.

Zastosowanie amatorskie:

ozonator powietrza a 8 alermed

Ozonator A 8 „Alermed”

Ozonator powietrza Korona A 8 „Alermed”

Urządzenie do ozonowania zaprojektowane z myślą o alergikach. Ozonator ten powstał przy współpracy z Centrum Alergologii prof. Buczyłko. Umożliwia efektywne usuwanie alergenów, dezynfekcję pomieszczeń do trzydziestu metrów kwadratowych.

Po przeczytaniu ostatniego zdania, uważny czytelnik – zaznajomiony z ofertą konkurencji powinien dostrzec pewien dysonans pomiędzy tym co piszemy my, a co pisze konkurencja. Już to tłumaczymy.
Korona „Alermed” ma wydajność 8 g ozonu na godzinę. My piszemy, że jest przeznaczony do dezynfekcji, ozonowania bardzo małych pomieszczeń – 30 m² o wysokości 2.5 m.
Tylko w tak małych pomieszczeniach zabieg ozonowania będzie skuteczny. Dlaczego zatem firmy konkurencyjne względem naszej oferują aparaty o takiej samej wydajności (albo niższej) i twierdzą, że te urządzenia mogą służyć do dezynfekcji pomieszczeń do 180 m³ (64 m² o wysokości 2.5 m), a nawet niektórzy, że ich generator ozonu o wydajności 5 gramów na godzinę nadaje się do ozonowania pomieszczeń do 250 m³?
Zaznaczmy, że urządzenia konkurencji mają wylot ozonu skierowany poziomo – tak jak „Alermed”. Skąd zatem taka rozbieżność? Przecież oczywistym jest fakt, że moglibyśmy zwiększyć, zawyżyć obsługiwaną przez „Alermed” kubaturę i być może sprzedawać więcej tych urządzeń. Tak jednak nie robimy. Dlaczego zatem konkurencja tak postępuje?

Tego nie wiemy.

„Alermed” zakwalifikowaliśmy do grupy ozonatorów amatorskich właśnie z uwagi na to, że umożliwia skuteczne ozonowanie jedynie bardzo małych pomieszczeń. Dla profesjonalistów to za mało.

Zastosowanie profesjonalne:

urządzenie do ozonowania, odgrzybiania klimatyzacji korona a 20

Ozonator A 20 „Zdrowy Dom”

Ozonator powietrza Korona A 20 „Zdrowy Dom”

Rozwinięcie technologiczne generatora ozonu Korona Auto-hotel. Umożliwia ozonowanie, odgrzybianie klimatyzacji samochodowej (zapraszamy do przeczytania artykułu “Jaki ozonator wybrać do auta”). Z uwagi na wydajność – 20 gramów ozonu na godzinę, umożliwia efektywne ozonowanie pomieszczeń do 80 m² o wysokości 2.5 m.

Ozonowanie pokoju konferencyjnego:

Ozonowanie pomieszczeń – ozonator powietrza Korona A 20
ozonator powietrza a 40 standard

Ozonator A 40 Standard

Ozonator powietrza Korona A 40 Standard

Standardowe (stąd nazwa) wyposażenie myjni samochodowych, warsztatów serwisujących klimatyzację samochodową. Umożliwia ozonowanie dwóch aut jednocześnie – maksymalizacja zysku. Generator ozonu o świetnym stosunku ceny do wydajności i wszechstronności – umożliwia efektywne ozonowanie pomieszczeń do 160 m² o wysokości 2.5 m. Powszechnie stosowany przez firmy DDD.

ozonator przemysłowy a 100

Ozonator A 100 PRO

Ozonator powietrza Korona A 100 PRO

Przeznaczony dla firm o merytorycznym przygotowaniu – polecamy i zalecamy bezpłatne szkolenie w naszej firmie (wystawiamy polskie i angielskie certyfikaty). Umożliwia dezynfekcję, deakaryzację i dezodoryzację pomieszczeń do 400 m² o wysokości 2.5 m. Wszędzie tam, gdzie jest konieczna sterylność powietrza – kurniki, chlewnie, pomieszczenia fabryk – Korona PRO to świetny wybór.

Zastosowanie przemysłowe:

Przemysłowe ozonatory powietrza „przedmuchowe” produkowane przez naszą firmę mają solidną, stalową obudowę umożliwiającą przykręcenie urządzenia do ściany lub sufitu. Produkujemy też wózki ze stali INOX umożliwiające transport takich aparatów. Stosowane są do ozonowania hal fabrycznych, kurników, chlewni, magazynów, pomieszczeń socjalnych.

ozonator a 300 industry

Ozonator A 300 INDUSTRY

Korona A 100 PRO i Korona A 300 Industry posiadają króćce wylotowe umożliwiające montaż elastycznych rur 110 mm (do nabycia w naszej firmie) do przesyłania ozonu do 20 metrów od urządzenia.

Innym rozwiązaniem jest Korona A 150 Mobile. Wydajność 150 gramów ozonu na godzinę jest wystarczająca do dezynfekcji dużych kubatur magazynów, hal produkcyjnych i pomieszczeń wymagających dezodoryzacji lub dekontaminacji (dworce, sale gimnastyczne, sale konferencyjne, domy weselne, itp.). Stelaż INOX na kółkach pozwala na łatwy transport urządzenia. Menadżer czasu pozwala na zaprogramowanie czasu pracy maszyny według potrzeb. To urządzenie uniwersalne.

Ozonatory powietrza – kolejna klasyfikacja

Można wyróżnić dwa rodzaje ozonatorów powietrza: „przedmuchowe” i wytwarzające ozon z tlenu lub powietrza podawanych pod nadciśnieniem.

Ozonatory powietrza przedmuchowe

ozonator a 150 mobile

Ozonator przemysłowy A 150 MOBILE

Wykorzystują otaczające powietrze do produkcji ozonu. Ewidentną wadą generatorów ozonu produkowanych przez konkurencję jest wpływ zanieczyszczonego, wilgotnego powietrza na płytkę ceramiczną wytwarzającą ozon. Zanieczyszczenia są elektryzowane i ściśle przylegają do płytki powodując utratę jej sprawności, a w końcu awarię. Dlatego producenci generatorów ozonu opartych na takiej technologii obligują użytkownika do bardzo częstego, dokładnego czyszczenia takich płytek szczoteczką do zębów i ich wyprażania w piekarniku. W ozonatorach produkowanych przez naszą firmę tę niedogodność wyeliminowaliśmy stosując własną technologię szklanych lamp ozonujących pokrytych warstwą platyny. W naszych konstrukcjach plazma ma swoje nadciśnienie i nie pozwala na kontakt powietrza z powierzchnią elektrody. Tylko zanieczyszczenia opadające na elektrodę w czasie gdy urządzenie nie pracuje mogą spowodować brak utraty przez nią sprawności. Przechowywanie aparatu izolowanego od czynników zewnętrznych, gdy nie pracuje wystarcza.

Ozonatory powietrza nadciśnieniowe

System produkcji sprężonego ozonu Korona AIR 40

Gaz zasilający podawany jest w nadciśnieniu. Gazem zasilającym może być odpowiednio przygotowane powietrze, tlen z butli lub koncentratora tlenu. Otaczające powietrze podawane jest kompresorem, jest filtrowane i częściowo pozbawiane wilgoci. Największą sprawność urządzeń uzyskuje się przy stosowaniu tlenu.

Ozonatory powietrza nadciśnieniowe są używane bezpośrednio przy ozonowaniu kanałów wentylacyjnych, dekontaminacji zbiorników na sypkie i ciekłe produkty zbożowe, mleczarskie, w piwowarstwie, przemyśle celulozowo-papierniczym, w winiarstwie do dezynfekcji beczek, ozonowania pomieszczeń chłodniczych. Dezynfekuje się też linie przesyłu cieczy oraz układy dostawy wody spożywczej po ich opróżnieniu.

Ozonatory powietrza – zastosowanie

Oczyszczalnie ścieków, sortownie odpadów

ozonator powietrza a 150 mobile

Ozonator A 150 MOBILE

Nasze urządzenia mogą być podłączane do istniejących już systemów wentylacyjnych. Aparaty Korona A 100, Korona A 150, Korona A 300 Industry są używane do dezodoryzacji powietrza w hermetycznych oczyszczalniach ścieków i sortowniach odpadów. Nasze generatory ozonu i systemy wytwarzania sprężonego ozonu są przystosowane do pracy w ujemnych temperaturach, wykonane ze stali kwasoodpornej 316 L, bezobsługowe, objęte wieloletnią gwarancją.

Ozonatory powietrza w chlewniach

Ozon skutecznie dezynfekuje chlewnie. Jest dwojaki system ozonowania. Można wpiąć ozon do instalacji wentylacyjnych lub ozonować poprzez wstawienie aparatów do pomieszczeń.

Obecnie, ze względu na zarażenia wirusami chlewnie zwracają się do naszej firmy o montaż systemu dezynfekcji ozonem na stałe. Wypożyczając systemy Korona A 250 Industry firmy przekonały się o skuteczności ozonu i nabrały pewności odnośnie jakości naszych urządzeń oraz elastyczności naszej firmy. Wymierne korzyści finansowe (zwrot inwestycji w ciągu kilku mięsiecy) w chlewniach skłaniają producentów do stosowania technologii ozonowania.

Ozonatory powietrza w przedszkolach, żłobkach

Powszechna dekontaminacja, dezynfekcja ozonem ma miejsce w przedszkolach, żłobkach. W tych przypadkach nie do przecenienia jest fakt likwidacji bakterii, wirusów przynoszonych przez dzieci z zewnątrz. Zmniejszenie ilości zakażeń odwzajemnych to główny zysk zdrowotny z ozonowania powietrza.

Ozonatory powietrza w hotelarstwie

ozonator powietrza

Ozonator powietrza Korona A 20 – ozonowanie pokoju konferencyjnego

Nasze urządzenia mogą służyć do ozonowania pokoi hotelowych, sal konferencyjnych, zaplecz kuchennych i innych pomieszczeń. Są kupowane przez największe sieci hotelowe. Użytkowanie ozonatorów przyczynia się do podniesienia standardu higienicznego. Pokoje po zabiegu ozonowania są wolne od bakterii, wirusów, grzybów oraz pozbawione niepożądanych zapachów – zapach dymu papierosowego, perfum, rozlanych płynów. Stosowanie ozonatorów powoli staje się standardem, stanowi dodatkowy atut na konkurencyjnym rynku hotelarskim.

Ozonatory powietrza – usługi

Ozonowanie kanału wentylacyjnego:

Ozonowanie kanału wentylacyjnego – ozonator Korona

Nasi partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka prywatności.