Ozonowanie

Ozonowanie – prosta czynność

Ozonowanie to prosta, nieskomplikowana czynność. W pierwszej kolejności należy dokładnie i ze zrozumieniem przeczytać instrukcję. Jeżeli coś jest niejasne lub budzi wątpliwości, kierujemy pytanie do producenta ozonatorów.

Cel ozonowania

Celem ozonowania jest dezynfekcja (dekontaminacja), deakaryzacja (czyli usunięcie alergenów wziewnych i kontaktowych) oraz deodoryzacja. Tytułem wtrętu informacyjno-prostującego: deodoryzacja to usuwanie trwałe zapachów, natomiast dezodoryzacja to ich maskowanie poprzez rozpylenie innego zapachu, na przykład morskiej bryzy czy fiołków.
Ozon wykonuje proces deodoryzacji czyli likwiduje zapachy, a nie je maskuje.
Dezynfekcja polega na usunięciu bakterii, wirusów i grzybów oraz ich przetrwalników.
Alergeny usuwane poprzez deakaryzację są nie tylko przyczyną alergii ale wywołują trwałe zmiany w organizmie człowieka (neurozy, reumatyzm, migreny), a mykotoksyny grzybów są silną toksyną ergo są trujące.

Dobór właściwego urządzenia do ozonowania

Istotnym aspektem przy wyborze ozonatora jest metoda wytwarzania ozonu. Większość ozonatorów oparta jest na technologii płytek ceramicznych. Jest to technologia szkodliwa i awaryjna.
Szkodliwa z powodu powstających w dużej ilości wielotlenków azotu, które niszczą elektronikę, skórę, obicia mebli, obrazy. Ponadto, powietrze po zabiegu ozonowaniu przy pomocy tych urządzeń często uczula.
Technologia ta jest również awaryjna – wilgotność i kurz niewiele przekraczające warunki standardowe spowodują awarię takich urządzeń, a nawet pożar.
Nasze urządzenia pozbawione są powyższych wad z uwagi na inną niż opisana technologię wytwarzania ozonu – ozonatory naszej produkcji oparte są na autorskiej technologii lamp szklano-platynowych.

Praktyczne porady przed zakupem ozonatora dostępne są w dedykowanej zakładce – Ozonator.

Ozonowanie powietrza

Ozonujemy powietrze poprzez wymieszanie gazowego ozonu z nim. Tak spreparowane powietrze staje się wolne od mikroorganizmów, alergenów. Pachnie przyjemnie. Oczywiście powietrze sterylizuje wszystkie przedmioty z nim się stykające, a więc ściany, podłogi, wykładziny, meble, itp.

Ozonowanie mieszkania

Ozonujemy mieszkania w celu ich sterylizacji, łazienki w celu pozbycia się grzyba, kuchnie w celu sterylizacji i deodoryzacji oraz pomieszczenia z dywanami, zasłonami w celu zniszczenia alergenów (ozon gazowy niszczy roztocze – zabija ich produkty przemiany materii). Częściej niż zwykle trzeba ozonować mieszkania w których obecne są zwierzęta (ozon spala białka obecne w moczu zwierząt domowych), a szczególnie koty – białka obecne w kocim moczu są silnym alergenem.
Alergeny chemiczne są również skutecznie niwelowane przez ozon.
Niektóre „rzeczy” w naszym mieszkaniu, a szczególnie płyty wiórowe, farby, plastikowe panele wydzielają aldehydy i ftalany. Formaldehyd jest środkiem konserwującym a ftalany są plastyfikatorem tworzyw sztucznych. Ozon doskonale je utlenia czyli spala.
Poprzez ozonowanie usuniemy nie tylko zapachy odzwierzęce ale również „zapach kuchni”, potu, perfum, papierosów, usuniemy nieprzyjemne zapachy z pralki, lodówki.

Więcej o ozonowaniu mieszkania można przeczytać w dedykowanej zakładce – Ozonowanie mieszkania.

Ozonowanie samochodu

Ze względu na małą objętość powietrza w aucie, stężenie drobnoustrojów i alergenów jest szczególnie wysokie w samochodzie. Auta nie sprzątamy przecież tak często jak mieszkania. Bakterie i grzyby rezydują również w systemie klimatyzacyjnym samochodu. Poprzez wstawienie ozonatora do auta i półgodzinny zabieg otrzymamy wnętrze auta sterylne jak również oczyścimy z bakterii i grzybów filtr i kanały klimatyzacje. Poprawi się nasza koncentracja, zmniejszy nerwowość. Będziemy oddychali czystym i sterylnym powietrzem wolnym od nieprzyjemnych zapachów. Dłużej wytrzymamy w korkach, nie będą nam łzawiły oczy i na pewno spadnie nerwowość. Ozonowanie samochodu i klimatyzacji to wymóg cywilizacyjny.

Więcej o ozonowaniu samochodu można przeczytać w dedykowanej zakładce – Ozonowanie samochodu.

Ozonowanie wody

Wodę ozonujemy realizując kilka celów – pozbywamy się z wody chorobotwórczych zarazków, strącamy rozpuszczone metale ciężkie, obniżamy chemiczne zapotrzebowanie na tlen, zwiększamy klarowność wody oraz niwelujemy jej niepożądany zapach.
Domowe ozonatory wody używane są między innymi do przyrządzania wody ozonowanej do płukania żywności, picia, ozonowania wody ze studni, w basenie przydomowym.

Więcej o ozonowaniu wody można przeczytać w dedykowanej zakładce: Ozonowanie wody.

Ozonowanie żywności

Ozonowanie wody do płukania żywności – owoców, warzyw, mięsa to już standard wymuszony przez firmy, które nadużywają pestycydów, antybiotyków i konserwantów. Specjalnie do tego celu skonstruowany ozonator – L 5 „Zdrowa Żywność” wytwarza potrzebną ilość i stężenie ozonu aby skutecznie spreparować wodę jako środek dezynfekujący i eliminujący antybiotyki i degradujący pestycydy z żywności.
Ozonowanie żywności to prosta czynność: wkładamy produkty do garnka stalowego lub plastikowego. Na dnie umieszczamy dyfuzor do którego doprowadzamy ozon z króćca wylotowego ozonatora. Czas ozonowania to maksymalnie 20 minut i zależy od wielkości naczynia oraz ilości oraz specyfiki produktu.
Ozonujemy zawsze pod włączonym wyciągiem lub w pobliżu otwartego okna ponieważ ozon jest gazem drażniącym. Małe ilości ozonu, które przypadkiem trafią do naszego układu oddechowego są zupełnie niegroźne.

Więcej o ozonowaniu żywności można przeczytać w dedykowanej zakładce: Ozonowanie żywności.

Ozonowanie wody do picia

Możemy ozonować wodę w celu jej picia, do sporządzania herbat, naparów ziół. Jednakowoż nie wolno pić wody bezpośrednio po ozonowaniu. Trzeba odczekać przynajmniej godzinę aż cały ozon rozpuszczony w wodzie ulegnie procesowi resorpcji. Pozostałości ozonu rozpuszczonego w wodzie ulegną degradacji gdyż ozon ma krótki czas półtrwania.

Ozonowanie wody – inne zastosowania domowe

Często stosowanym zabiegiem jest moczenie stóp z grzybicą w wodzie ozonowanej. Przy pomocy domowego ozonatora sporządzamy kilka litrów wody ozonowanej i moczymy w niej stopy przez 10 minut.
Z wody ozonowanej możemy również robić okłady na miejsca zmienione chorobowo (na skórze). W tym celu nasycamy jałową gazę wodą ozonowaną. Przyklejamy ją pod folię na zakażone lub zadrapane miejsce. Woda ozonowana jest świetnym preparatem przeciwko ukąszeniom owadów. Niweluje ból i pomaga w ich zabliźnieniu się.
Innym domowym zastosowaniem wody ozonowanej jest płukanie w niej zabawek dziecięcych, butelek – taki zabieg zastąpi nam ich gotowanie.
Ozonujemy wodę w jacuzzi, wodę studzienną poprzez system zwężkowy czyli dodajemy ozon przy pomocy inżektora. Woda taka jest oczywiście pozbawiona bakterii, ma inny smak i zapach.
Ozonujemy również wodę w basenach przydomowych celem pozbycia się bakterii tym samym zmniejszając zapotrzebowanie na chlor lub w ogóle likwidując konieczność dodawania podchlorynu sodowego.

Nasi partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka prywatności.