Ozonowanie klimatyzacji

Poradnik opisujący na czym polega ozonowanie klimatyzacji, czy jest bezpieczne dla kokpitu oraz jak często odgrzybiać klimatyzację poprzez ozonowanie.

Ozonowanie klimatyzacji – czy warto?

Czy warto przeprowadzić ozonowanie klimatyzacji? Tak – wnętrze auta ze względu na małą kubaturę oraz układ klimatyzacji z uwagi na wilgoć oraz brak dostępu światła są dobrym „domem” dla bakterii i grzybów. Również rozlane płyny, palony tytoń, nasz pot, perfumy i inne wyziewy, na przykład z gnijącego jedzenia zatruwają atmosferę w samochodzie.
Nie tylko rozdrażnienie, ale również zmęczenie, łzawienie oczu, kichanie są powszechne. Nieraz wsiadamy do auta zdrowi, a po kilku godzinach jazdy chorujemy.
Ozonowanie klimatyzacji jest najprostszym, najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem. Ozon usunie chorobotwórcze zarazki i niepożądane zapachy zarówno z kokpitu samochodu jak i układu wentylacyjnego.

Na czym polega ozonowanie klimatyzacji w samochodzie?

Ozonowanie klimatyzacji polega na wstawieniu do auta na podłogę lub na siedzenie pasażera, urządzenia zwanego generatorem ozonu (inaczej ozonatorem). Wylot maszyny należy skierować w kierunku schowka (jest to miejsce zasysania powietrza przez klimatyzator).
Klimatyzację należy ustawić na obieg wewnętrzny, na najniższą temperaturę i maksymalną moc dmuchawy. Wszystkie kratki wentylacyjne w aucie muszą być otwarte.
Następnie należy podłączyć urządzenie do gniazda zapalniczki i zaprogramować ozonator na określony w instrukcji czas. W zależności od zastosowanego urządzenia, jego wydajności, ozonowanie trwa od 15 minut do godziny. Należy opuścić auto, zamknąć okna i drzwi.
W tym czasie maszyna wydziela ozon – cząsteczkę trójatomowego tlenu. Jest to gaz o silnych właściwościach dezynfekujących (potencjał oksydacyjno-redukcyjny = 2.07 V).
Ozon produkowany przez generator ozonu dzięki dmuchawie jest rozprowadzany po wnętrzu całego auta. Po ozonowaniu należy wietrzyć samochód przez kilka minut.

Ozonowanie klimatyzacji – efekty

Ozonowanie z uwagi na silne własności utleniające ozonu zabija bakterie, wirusy, grzyby, ich przetrwalniki jak również niszczy alergeny wziewne i kontaktowe z kokpitu oraz klimatyzacji -parownika, filtra i kanałów wentylacyjnych. Po spaleniu drobnoustrojów, ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy, nie pozostawiając żadnych chemicznych pozostałości – jest ekologiczny.
Ozonowanie poza opisanym zabiegiem dezynfekcji, skutecznie usuwa zapachy z klimatyzacji i kokpitu samochodu. Ozon trwale usuwa wszystkie zapachy, a nie je maskuje jak na przykład choinka zapachowa. Usuwa zapachy odzwierzęce, stęchlizny, gnijących resztek jedzenia, środków czystości, potu, dymu papierosowego, perfum, rozlanych płynów i produktów przemiany materii grzybów.
Ozonowanie samochodu zdezynfekuje nie tylko powietrze we wnętrzu, ale wszystko co się z powietrzem styka, a więc tapicerka, dywaniki, podsufitka, itp. staną się wolne od chorobotwórczych zarazków i nieprzyjemnych zapachów.

Ozonowanie klimatyzacji – wady

Wadą ozonowania klimatyzacji jest konieczność użycia ozonatora wytwarzającego ozon w oparciu o bezpieczną metodę. Większość ozonatorów oparta jest na technologii płytek ceramicznych. Produkują duże ilości wielotlenków azotu, które mogą odbarwiać tapicerkę, niszczyć elektronikę oraz pozostawiać dziwny zapach(zdegradowanych tworzyw sztucznych) po ozonowaniu, który utrzymuje się w samochodzie mimo intensywnego wietrzenia.
Porady przez zakupem ozonatora samochodowego znajdują się w dedykowanej zakładce – Ozonator samochodowy.

Jak często ozonować klimatyzację?

Dla własnego zdrowia, ozonowanie klimatyzacji warto przeprowadzać co trzy miesiące.
Należy zwrócić uwagę, że oprócz regularnego ozonowania (we własnym zakresie lub w warsztacie samochodowym) konieczne jest coroczne serwisowanie klimatyzacji u mechanika (zazwyczaj na początku wiosny) gdzie sprawdzana jest szczelność układu, uzupełniany czynnik chłodzący oraz montowany jest nowy filtr kabinowy. W czasie takiej wizyty, czyszczony jest również parownik w sposób mechaniczny i chemiczny. Końcowym etapem dezynfekcji jest ozonowanie.

Ozonowanie klimatyzacji – cena

Ozonowanie klimatyzacji przeprowadzane w warsztacie kosztuje około 70 złotych.

Ozonatory do klimatyzacji naszej produkcji:

ozonator samochodowy 12v a 10 minimax

Ozonator do samochodu A 10 „Minimax”

Ozonator do klimatyzacji Korona A 10

Podstawowy ozonator do klimatyzacji produkowany przez naszą firmę. Urządzenie o wydajności 10 gramów ozonu na godzinę. Może być zasilany ze standardowej sieci 230 V lub bezpośrednio z gniazda zapalniczki (niepotrzebna jest dodatkowy adapter).

Typowy zabieg ozonowania auta i klimatyzacji przy pomocy tego ozonatora trwa godzinę.

Oprócz ozonowania samochodu, może służyć również do ozonowania pomieszczeń o powierzchni około 25 metrów kwadratowych.

urządzenie do ozonowania, odgrzybiania klimatyzacji korona a 20

Ozonator A 20 „Zdrowy Dom”

Ozonator do klimatyzacji Korona A 20

Najchętniej kupowany ozonator do klimatyzacji naszej produkcji. Urządzenie o wydajności 20 gramów ozonu na godzinę. Zasilany ze standardowej sieci 230 V lub z gniazda zapaliczki przy pomocy przetwornicy (do zakupienia w naszej firmie).

Typowy zabieg ozonowania auta i klimatyzacji przy pomocy tego ozonatora trwa 30 minut.

Oprócz ozonowania aut, znajduje zastosowanie do ozonowania pomieszczeń do 80 metrów kwadratowych. Chętnie kupowany zarówno przez osoby indywidualne jak i firmy (np. biura, przedszkola, hotele).

ozonator powietrza a 40 standard

Ozonator A 40 Standard

Ozonator do klimatyzacji Korona A 40

Profesjonalny ozonator do klimatyzacji naszej produkcji o wydajności 40 gramów ozonu na godzinę.

Może ozonować dwa auta jednocześnie przy zastosowaniu rur (do zakupienia w naszej firmie) montowanych na króćce wylotu ozonu. Chętnie wybierany przez warsztaty samochodowe i serwisy klimatyzacji samochodowej z uwagi na szybkie wykonanie zabiegu.

Typowy zabieg ozonowania auta i klimatyzacji przy pomocy tego ozonatora trwa 15 minut.

Może służyć również do ozonowania pomieszczeń do 160 metrów kwadratowych.

Nasi partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka prywatności.