Ozonowanie samochodu, ozonowanie klimatyzacji

W artykule opisujemy na czym polega ozonowanie samochodu. Omówimy również kwestie bezpieczeństwa ozonowania auta i klimatyzacji oraz ceny usługi.

ozonowanie klimatyzacji w samochodzie instrukcjaOzonowanie samochodu jest jedną z najskuteczniejszych metod dezynfekcji. Ozon, jako cząsteczka trójatomowego tlenu dąży do utlenienia przez co sterylizuje wszystko z czym ma kontakt. Zatem ozonując wnętrze auta, automatycznie zostanie przeprowadzone ozonowanie klimatyzacji, odgrzybienie jej. W przypadku zabiegu nastawionego tylko na ozonowanie wnętrza, należy również włączyć wentylację, co zapewni ruch powietrza – równomierne rozprzestrzenianie się gazu pozwalające na dotarcie ozonu do każdego miejsca – jest to najważniejsza kwestia podczas usługi ozonowania kubatur.

Ozonowanie zabija: grzyby, zarodniki, pleśnie, roztocze, wirusy, wszelkie formy przetrwalnikowe.

Ozon usuwa wszelkie zapachy (np. dym papierosowy, stęchlizna, pot, zapachy odzwierzęce, zapachy po środkach czyszczących), a nie je maskuje.

Ozon nie pozostawia żadnych chemicznych pozostałości – rozkłada się do tlenu, którym oddychamy – jest ekologiczny.

 

Jak ozonować samochód – instrukcja

Krok 1.  Ozonowanie samochodu należy poprzedzić usunięciem źródła odoru (o ile, rzecz jasna, jest to wykonalne)

Jeżeli samochód był czyszczony, a tapicerka prana, ozonować można zaraz po takim sprzątaniu – nie ma potrzeby czekania na wyschnięcie. Nasze ozonatory są przystosowane do pracy w takich warunkach.

Krok 2. Mamy ozonator samochodowy. Co dalej?

W celu odgrzybienia klimatyzacji samochodowej oraz usunięcia nieprzyjemnych zapachów z kabiny samochodowej należy umieścić ozonator powietrza na podłodze siedzenia pasażera lub na siedzeniu, z przodu samochodu w taki sposób aby wylot urządzenia skierowany był w miejsce zasysania powietrza do układu klimatyzacji – zawsze znajdujące się za schowkiem pasażera
Okna i drzwi należy zamknąć, klimatyzację ustawić na obieg zamknięty, na maksymalną moc i najniższą temperaturę chłodzenia.

Ustawienie klimatyzacji podczas ozonowania:
ozonowanie klimatyzacji ustawienia

Ozonowanie samochodu, klimatyzacji samochodowej – ozonator Korona A 20:

Ozonowanie samochodu, klimatyzacji samochodowej – ozonator samochodowy Korona A 20

Krok 3. Ozonowanie klimatyzacji i samochodu – ile trwa?

Ile czasu trwa ozonowanie samochodu i klimatyzacji? W zależności od wydajności użytego ozonatora, jego wydajności, podstawowy zabieg ozonowania trwa od 15 minut do godziny.

Poniżej przedstawiamy przybliżone, minimalne czasy podstawowego zabiegu ozonowania klimatyzacji oraz wnętrz aut. Dlaczego przybliżone? Dlatego, że czas zabiegu zależy od rozmiaru samochodu, typu odoru, stopnia zagrzybienia klimatyzacji. Mogą one wydłużyć czas ozonowania. W przypadku dalszego utrzymywania się odoru z wentylacji, kabiny, zabieg należy ponowić.

ozonator samochodowy 12v

Generator ozonu do samochodu A 10 „Minimax”

Ozonator Korona A 10

Podstawowe ozonowanie samochodu, klimatyzacji trwa godzinę.

ozonowanie samochodu

Ozonator A 20 - ozonowanie samochodu

Ozonator Korona A 20

Podstawowe ozonowanie samochodu, klimatyzacji trwa 30 minut.

Ozonator A 40 Standard

Ozonator Korona A 40

Podstawowe ozonowanie samochodu, klimatyzacji trwa 15 minut. Za pomocą rur transportujących ozon, można ozonować dwa auta jednocześnie.

ozonowanie klimatyzacji

Ozonowanie klimatyzacji i wnętrza samochodu; generator ozonu Korona A 10

ozonowanie samochodu ogrzybianie klimatyzacji

Ozonowanie samochodu za pomocą generatora ozonu Korona A 20 oraz rury (do nabycia w naszej firmie)

Zapach po ozonowaniu samochodu

Ozon ma swoisty zapach. Zniknie on po kilkunastu minutach po ozonowaniu (ozon rozpada się do tlenu, którym oddychamy) jednakowoż może pozostać zapach produktów ozonowania czyli utleniania ozonem. Jest to zupełnie nieszkodliwe dla człowieka i na pewno taki zapach nie powoduje alergii. W celu jego pozbycia się wystarczy dobrze przewietrzyć auto.

Czy ozonowanie samochodu jest szkodliwe?

Ozonowanie samochodu nie jest szkodliwe pod warunkiem użycia odpowiedniego ozonatora (wytwarzającego ozon w oparciu o bezpieczną metodę) i przestrzegania czasów zabiegu z instrukcji obsługi dołączonej do urządzenia.
Większość ozonatorów sprzedawanych na rynku oparta jest na technologii płytek ceramicznych. Ich użycie do ozonowania wnętrza samochodu, odgrzybienia klimatyzacji może przynieść więcej szkód niż pożytku. Ozonatory takie wytwarzają duże ilości szkodliwych wielotlenków azotu. Kwas azotawy wytworzony podczas syntezy wielotlenków azotu z parą wodną zawartą w kokpicie auta nie tylko powoduje alergię, ale również niszczy, odbarwia tapicerkę, tworzywa sztuczne i uszkadza elektronikę. Może pozostawić również zapach nie do usunięcia mimo intensywnego wietrzenia.

Ozonowanie samochodu poprzez rurę

Najczęściej ozonujemy poprzez bezpośrednie wstawienie ozonatora do auta.
Warsztaty samochodowe aby za każdym razem nie przenosić ozonatora, wykonują zabieg wkładając rurę, która łączy ozonator z naszym autem poprzez uchyloną szybę lub drzwi. Rurą dostarczany jest ozon z ozonatora umieszczonego najczęściej na półce w warsztacie.
W przypadku osób indywidualnych nie ma potrzeby ozonowania poprzez rurę. Wstawiamy po prostu ozonator na miejsce pasażera kierując wylot pod skrytkę – tak jak zostało to już opisane w instrukcji.

Jak często ozonować samochód?

Dla własnego zdrowia, ozonujemy samochód zarówno zimą jak i latem – zazwyczaj raz na miesiąc. Gdy mamy zwierzęta i przewozimy je w aucie, powinniśmy ozonować częściej.

Ozonowanie samochodu – cena

Jaka jest cena ozonowania samochodu? W warsztacie cena usługi zależy od tego czy płacimy za samo ozonowanie czy również za dodatkowe usługi takie jak czyszczenie mechaniczne i chemiczne parownika, diagnostykę klimatyzacji samochodowej, której częścią jest sprawdzenie szczelności kanałów, itd.
Samo ozonowanie samochodu i klimatyzacji kosztuje około 70 złotych.

Samodzielne ozonowanie samochodu czy w warsztacie?

Oczywiście możemy skorzystać z usługi ozonowania w warsztacie samochodowym. Usługa jest dosyć powszechna i łatwo osiągalna jednakowoż to wydatek około 70 złotych i nie zawsze mamy czas.
Kupując prywatnie ozonator nie tylko zaoszczędzimy pieniądze, ale możemy z niego korzystać zawsze wtedy, kiedy zaistnieje potrzeba, nawet raz w tygodniu nie tylko w celu ozonowania samochodu, ale również ozonowania mieszkania. Ozon skutecznie utleni szkodliwe formaldehydy i ftalany obecne w tworzywach sztucznych mebli domowych. Usunie nagromadzone przez lata nieprzyjemne zapachy z kuchni i innych pomieszczeń mieszkalnych. Spali również bakterie, wirusy, grzyby, alergeny wziewne i kontaktowe dezynfekując zarówno powietrze w mieszkaniu jak i wszystkie przedmioty z tym powietrzem się stykające – dywany, zasłony, materace, itd.

Ozonowanie samochodu – informacje dodatkowe

Ozonatory samochodowe naszej produkcji, ozon przez nie wytwarzany nie powodują odbarwień tapicerki, skóry, uszkodzenia elektroniki, plastików. Dotyczy to również naszych ozonatorów o większej wydajności – takich jak Korona A 40 Standard o wydajności 40 gramów ozonu na godzinę.

Ozonowanie profesjonalne samochodów do przewozu żywności zasadniczo jest identyczne jak opisane w instrukcji. Generator ozonu umieszcza się w zamkniętej przestrzeni, włącza na zaplanowany czas zależny od ozonowanej objętości (10 m³ – 30 minut). W przypadku niemożności wietrzenia, trzeba odczekać 2 godziny przed użytkowaniem. W tym czasie ozon rozpadnie się do tlenu. Ozonuje się również samochody do przewozu zwierząt, płodów rolnych oraz samochody transportu zbiorowego. W przypadku samochodów do przewozu osób, nie do przecenienia jest fakt, że ozonowanie zabija wszelkie bakterie i wirusy, tym samym eliminując możliwość odwzajemnego zakażania.

Jakie urządzenie do ozonowania samochodu wybrać?

Przed zakupem urządzenia do ozonowania samochodu należy kierować się wydajnością czyli ilością wytwarzanego ozonu oraz zasygnalizowaną już w tym artykule metodą wytwarzania ozonu.

Praktyczne porady przed zakupem własnego ozonatora do ozonowania wnętrza samochodu oraz odgrzybiania klimatyzacji znajdują się w dedykowanej zakładce – Ozonator samochodowy.

Do ozonowania samochodu i klimatyzacji polecamy urządzenia serii Korona A:

ozonator samochodowy 12v a 10 minimax

Ozonator do samochodu A 10 „Minimax”

Ozonator samochodowy 12 V Korona A 10

Ozonowanie, odgrzybianie klimatyzacji samochodowej oraz wnętrz aut; ozonowanie bardzo małych pomieszczeń

urządzenie do ozonowania, odgrzybiania klimatyzacji korona a 20

Ozonator A 20 „Zdrowy Dom”

Ozonator samochodowy Korona A 20

Ozonowanie samochodu, klimatyzacji samochodowej oraz pomieszczeń do 80 metrów kwadratowych

ozonator powietrza a 40 standard

Ozonator A 40 Standard

Ozonator samochodowy Korona A 40

Profesjonalny ozonator dla warsztatów, myjni – możliwość ozonowania dwóch aut jednocześnie; ozonowanie pomieszczeń do 160 metrów kwadratowych

Nasi partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka prywatności.