Ozonator wody

Artykuł zawiera praktyczne porady przed zakupem ozonatora wody, kwestię bezpieczeństwa stosowania oraz zestawienie produkowanych przez naszą firmę urządzeń do ozonowania wody (zarówno w domu jak i przemyśle)

Ozonator wody – co to jest i jak działa?

Ozonator wody to urządzenie mechaniczno-elektryczne służące do przyrządzania wody nasyconej ozonem. Ozon wytwarzany jest w oparciu o wyładowania elektryczne przez moduł ozonujący znajdujący się wewnątrz urządzenia. Ze względu na wysoki potencjał oksydacyjno-redukcyjny ozonu, ozonowanie wody staje się coraz popularniejsze.

Ozonator wody – zastosowanie

Ozonatory wody stosuje się w celu jej uzdatnienia lub oczyszczenia.
Lepsza dwukrotnie rozpuszczalność ozonu niż tlenu, jego reaktywność, łatwość wytwarzania oraz brak pozostałości po reakcjach stawiają go w pozycji lidera wśród środków dezynfekujących.
Ozonuje się rozpuszczone pestycydy, związki organiczne i nieorganiczne, ścieki, odcieki chemiczne.
Ozonowanie wody, najpopularniejsze zastosowania ozonowanej wody zostały szczegółowo opisane w dedykowanej zakładce – Woda ozonowana. Zachęcamy do zapoznania się z jej treścią.

Ozonator wody domowy – czym kierować się przed zakupem?

Skupmy się na aspektach wartych rozważenia przez zakupem domowego ozonatora wody.
Są dwie istotne kwestie. Pierwsza dotyczy parametrów wody nasyconej ozonem. Minimalne stężenie ozonu w wodzie wynosi 2.5 ppm. Poniżej tej wartości, stosowanie ozonowanej wody nie przyniesie spodziewanych rezultatów. Aby takie stężenie uzyskać, należy zastosować urządzenie o właściwych dwóch parametrach. Pierwszym jest wydajność ozonatora czyli ilości wyprodukowanego ozonu. Minimalna wydajność wynosi 3 000 miligramów (3 gramów) na godzinę. Drugim koniecznym parametrem urządzenia jest wytwarzanie ozonu o odpowiednim stężeniu w gazie wylotowym. Przedłużanie zabiegu ozonowania ozonatorem o niewłaściwych parametrach nie przyniesie efektu. Ozon będzie oczywiście wydzielany. Będzie go można wyczuć w dużej ilości właśnie dlatego, że nie rozpuścił się w wodzie.
Z drugim aspektem wyboru właściwego ozonatora wody, wiążą się kwestie wyboru gazu zasilającego oraz metody wytwarzania ozonu.
Ozon produkowany jest z tlenu. Może to być tlen z butli, koncentratora tlenu lub otaczającego powietrza. Ozon wyprodukowany z czystego tlenu, jest „czysty”. Zatem nie pozostawia żadnych chemicznych pozostałości w wodzie. Rozpada się do czystego tlenu po przeprowadzonej dezynfekcji. W przypadku domowych ozonatorów wody gazem zasilającym jest otaczające powietrze. Ozon wytwarzany jest przez moduł ozonujący znajdujący się wewnątrz urządzenia. W przypadku niewłaściwej metody wytwarzania ozonu, mogą powstać szkodliwe wielotlenki azotu, które zostaną rozpuszczone w wodzie.

Ozonator wody naszej produkcji:

ozonator do żywności

Domowy ozonator Korona L 5 „Zdrowa Żywność”

Ozonator wody Korona L 5 Zdrowa Żywność

Ozonator wody domowy skonstruowany do przyrządzania wody ozonowanej do płukania weń żywności – owoców, warzyw, mięsa, podrobów.

ozonator powietrza i wody

Ozonator powietrza i wody Korona L 10 MED

Ozonator wody Korona L 10 MED

Urządzenie do ozonowania wody w domu o wydajności 10 gramów ozonu na godzinę. Służy do wytwarzania wody ozonowanej oraz ozonowania powietrza.

Ozonujemy wodę do płukania żywności, picia, sporządzania naparów ziół oraz do okładów – stopa cukrzycowa, owrzodzenie podudzi, oparzenia, trądzik, itp.

Korzystamy z załączonego zestawu do ozonowania wody. Naczynie 0.5 L napełniamy wodą do kreski Max. Następnie przepuszczamy ozon z urządzenia przez 10 minut wykorzystując załączony dyfuzor. Bąbelki ozonu rozpuszczają ozon w wodzie. Woda zostaje nim nasycona, sterylna, pozbawiona bakterii, pozbawiona zapachu. Takiej wody bezpośrednio po ozonowaniu nie można pić (jeżeli chcemy ją pić, należy poczekać jedną godzinę lub zagotować).

Przy pomocy ozonatora Korona L 10 można również ozonować powietrze w pomieszczeniach do 30 metrów kwadratowych.

 

Generator ozonu Korona L 20 SPALAB

Ozonator Korona L 20 SPALAB

Ozonator wody Korona L 20 Spalab

Ozonator cieczy o wydajności 20 g ozonu/h; ozonator laboratoryjny o płynnej regulacji stężenia ozonu

ozonator do basenu l 20 aquaswim

Ozonator do basenu Korona L 20 Aquaswim

Ozonator wody Korona L 20 Aquaswim

Ozonator wody basenach przydomowych, oczkach wodnych o wydajności 20 g ozonu/h

ozonator tower m

Ozonator Korona L 400 Tower

Ozonator wody Korona L 400 Tower

Mobilny, przemysłowy ozonator o wydajności 400 gramów ozonu na godzinę

system ozonowania wody

Ozone Injection System Korona Water 60 w zakładzie przetwórstwa ryb

Ozonator wody Korona Water 60

Mobilny system ozonowania wody przemysłowej z trzema zbiornikami kontaktowymi

Ozonator wody przemysłowy

Przemysłowe ozonatory wody są coraz częściej stosowane. Ozon jest doskonałym reagentem, utleniaczem. Jest łatwo dostępny i nie pozostawia produktów wymagających utylizacji. Jedyną jego wadą jest konieczność wytwarzania w miejscu zastosowania, in situ.
Jednakowoż, wysokie koszty instalacyjne są niwelowane przez jego zalety i niskie koszty eksploatacyjne, bezobsługowość ozonatorów i linii dozowania ozonu.
Ozonator można zasilać powietrzem ze sprężarki (suchym, schłodzonym i odolejonym), mieszaniną lub czystym tlenem. Ponieważ ozon produkowany za pomocą wyładowań koronowych jest produktem stosunkowo drogim, istotne jest stworzenie takich warunków rozpuszczania tego reagenta w wodzie aby efektywnie wykorzystać całą wytworzoną jego ilość. Dlatego olbrzymią wagę należy przywiązać do zrozumienia procesów reakcji ozonu z substancjami rozpuszczonymi w wodzie oraz transferu ozonu do fazy wodnej.
Rozpuszczanie ozonu jest oparte głównie na zwężkach Venturiego ze zbiornikami kontaktowymi oraz dyfuzorach. Nasza firma oferuje te technologie. Doradztwo, oferowanie najlepszego sposobu transportu masy wyróżniają nas. Dwudziestoletnie doświadczenie, bezpośredni kontakt ze światem nauki, możliwość badań we własnym laboratorium to nasze atuty

Ozonatory wody przemysłowe – zastosowanie

Ozon może reagować z substancjami rozpuszczonymi w wodzie na dwa sposoby: w reakcji bezpośredniej ozonu cząsteczkowego oraz pośrednio, poprzez reakcje wolnych rodników tworzących się w czasie rozpadu cząsteczki ozonu w wodzie.
Cząsteczka ozonu również może reagować na kilka sposobów ze związkami organicznymi: oddziaływanie cząsteczki ozonu jako dipola (mechanizm Criegee), ozon jako czynnik elektrofilowy oraz ozon jako czynnik nukleofilowy.
Z powyższych powodów, przemysłowe ozonatory wody znajdują zastosowanie w celu uzyskania taniej cieczy dezynfekującej. Stosowanie generatorów ozonu do ozonowania wody w celu mycia mięsa (tusz drobiowych, półtusz wieprzowych, końskich i wołowych), warzyw, płatów rybnych, narzędzi, podłóg w zakładach przetwórstwa żywności jest już standardem. Wodę ozonowaną stosuję się również do dezynfekcji zbiorników spożywczych (np. na mleko), mycia jaj, produkcji lodu ozonowego.

Ozonator wody Korona Med:

Ozonator wody – polski producent KoronaOzon

Ozonator wody Korona Aquaswim:

Ozonowanie wody – ozonator wody Korona

Nasi partnerzy

Ta strona wykorzystuje pliki cookies. Akceptuję polityka prywatności.