Ozonowanie szkoły – czy warto? Jaki ozonator do szkoły wybrać?

Bez wątpienia nadchodzący rok, jak i kilka następnych okresów szkolnych, będzie zdecydowanie innych, niż te, które znaliśmy do tej pory. Znaczącą częścią winy za ten stan rzeczy możemy obarczyć pandemię COVID-19, z której skutkami mierzymy się do dzisiaj. W związku z tym, że większość szkół będzie pracować w tradycyjnym systemie stacjonarnym – w głowach wielu rodziców oraz nauczycieli zaczynają pojawiać się pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa samych uczniów. Czy powrót do ławek szkolnych wywoła kolejną falę pandemii? Czy odbije się ona na zdrowiu dzieci i dorosłych? Aż wreszcie - czy istnieje skuteczny sposób, który może ograniczyć lub całkowicie pozbyć się jakiegokolwiek niebezpieczeństwa?

W tym artykule opowiemy nieco szerzej o rozwiązaniu, które może wyeliminować te obawy oraz sprawić, że przebywanie w placówkach edukacyjnych stanie się bardziej komfortowe.

A jest nim nic innego, jak… ozonowanie, czyli sposób na szybkie, bezinwazyjne i co kluczowe – zdecydowanie jedno z najbezpieczniejszych sposobów oczyszczania powietrza (i nie tylko!).

Czym jest i jak działa ozonowanie?

Ozon wytwarzany jest przez generator ozonu w wyniku wyładowań elektrycznych. Następnie wtłaczany jest za pomocą wbudowanych w urządzenie wentylatorów do wybranych pomieszczeń. Tam, utlenia – czyli spala wirusy, grzyby, bakterie, pleśnie, drobnoustroje i inne zagrożenia.

Poza klasycznymi ozonatorami, które mają za zadanie oczyszczać powietrze znajdujące się w konkretnych pomieszczeniach oraz całych budynkach, wyróżniamy również urządzenia wykorzystywane do ozonowania wody, a nawet oliwy.

Powyższe właściwości sprawiają, że ozonowanie stanowi doskonały sposób na zabezpieczenie samochodów, wnętrz mieszkalnych i biurowych, zakładów przemysłowych, także tytułowych szkół.

Aby przeczytać czym różnią się nasze ozonatory od konkurencyjnych (o wiele tańszych) proszę kliknąć poniższy przycisk:

Co nas wyróżnia?

W jakich miejscach ozonowanie sprawdza się najlepiej?

Procesowi ozonowania można poddać praktycznie każde pomieszczenie, które ma zostać skutecznie oczyszczone oraz zabezpieczone. W związku z tym, najlepszymi szkolnymi przestrzeniami do wykonywania tego typu zabiegów są:

  • Sale lekcyjne, w których uczniowie oraz nauczyciele przebywają znaczną większość swojego czasu.
  • Korytarze, na których spotykają się dzieci z różnych klas, przez co zachodzi jeszcze większe ryzyko pojawiania i rozprzestrzeniania się wirusów.
  • Szatnie, w których uczniowie zostawiają swoje rzeczy, a także te, w których przygotowują się do zajęć sportowych.
  • Stołówki szkolne, w których serwuje i spożywa się posiłki, przez co muszą być poddawane szczegółowym procesom zabezpieczającym.
  • Sale gimnastyczne, na których odbywają się zajęcia WF-u – charakteryzujące się wzmożonym kontaktem fizycznych, a także znaczną wymianą powietrza.
  • Gabinety i pokoje nauczycielskie, w których swoje przerwy odbywają nauczyciele oraz cała kadra szkolna.

Czy ozonowanie szkół jest bezpieczne?

Kolejną zaletą przemawiającą za ozonowaniem szkół jest fakt, iż to właśnie tego rodzaju rozwiązanie stanowi jeden z najbezpieczniejszych sposobów pozwalających dbać o higienę i czystość całych budynków.

Gaz doskonale radzi sobie ze wszystkimi grzybami, pleśniami, wirusami, alergenami, a dodatkowo jest skuteczną receptą na eliminowanie nieprzyjemnych zapachów.

Po ozonowaniu należy odczekać 30-60 minut aby ozon samoistnie rozpadł się do tlenu, którym oddychamy. Ozonowanie nie pozostawi żadnych pozostałości pod warunkiem użycia urządzenia działającego w oparciu o bezpieczną metodę syntezy tego gazu.

Ozonowanie szkoły – dlaczego warto?

Warto pamiętać, że ozonowanie placówek szkolnych nie ogranicza się wyłącznie do troski o osoby, które w nich przebywają.

Skuteczne zabezpieczenie samych dzieci przekłada się bowiem na realną ochronę także osób dorosłych – ich rodziców oraz innych opiekunów. To z kolei owocuje zdecydowanie mniejszą liczbą zachorowań, a co szczególnie istotne – minimalizowaniem ryzyka przenoszenia różnych chorób na inne, jeszcze bardziej zagrożone osoby (zwłaszcza seniorów).

Chcesz dowiedzieć się, jak ozonowanie sprawdzi się w Twojej szkole?

Skontaktuj się z nami, aby poznać wszystkie zalety ozonowania szkoły. W naszej ofercie znajduje się szeroki asortyment specjalistycznych urządzeń, które z łatwością możemy dopasować do wymagań konkretnych placówek i instytucji szkolnych.

Zaufali nam m.in:

Jaki ozonator wybrać?