Ozonowanie kurnika

Ozonowanie kurnika

Produkcja drobiarska podlega ścisłym regulacjom. Odnoszą się one między innymi do kwestii czystości. Wychodząc naprzeciw potrzebom i oczekiwaniom tym, którzy zdecydowali się na profesjonalne prowadzenie kurników, oferujemy wysokiej jakości ozonatory. Ich zastosowanie pozwala uniknąć wielu zagrożeń negatywnie wpływających na rozwój drobiu – zalicza się do nich między innymi bakterie, wirusy i grzyby. Jako renomowany producent ozonatorów oferujemy przede wszystkim sprzęt wydajny i spełniający najbardziej restrykcyjne normy, co oznacza, że ozonowanie kurników jest naprawdę skuteczne.

Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu: kontakt@koronaozon.pl

  Zostaw swoje dane

  Skontaktujemy się z Tobą
  Najpopularniejsze:

  Original price was: 4700,00 zł.Current price is: 4400,00 zł.

  Dla właścicieli dużych biur i usługodawców

  Sprawdź

  Original price was: 14500,00 zł.Current price is: 11500,00 zł.

  Podstawowy, przemysłowy ozonator powietrza

  Sprawdź

  Original price was: 19000,00 zł.Current price is: 16000,00 zł.

  50% wyższa wydajność względem PRO MAX

  Sprawdź

  32000,00 

  Występujący w dwóch wersjach wydajnościowych na jezdnym stelażu ozonator do dużych kubatur

  Sprawdź

  Dlaczego tak ważne jest utrzymanie czystości w kurniku?

  Każdy, kto zajmuje się produkcją drobiu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że bakterie, wirusy, grzyby i pierwotniaki stanowią duże zagrożenie dla hodowli. Kury mogą chorować między innymi na:

  • ospę drobiu;
  • zakaźne zapalenie oskrzeli;
  • chorobę Mareka;
  • kokcydiozę.

  Mogą one prowadzić do śmierci zwierząt, a tym samym obniżenia efektywności produkcji, co oczywiście przekłada się na duże straty finansowe. Wielu chorobom atakującym zwierzęta hodowlane można zapobiegać, utrzymując pomieszczenia gospodarskie w odpowiedniej czystości. Niestety, okazuje się, że stosowanie powszechnie dostępnych środków myjących nie przynosi oczekiwanych rezultatów. Nie neutralizują one czynników chorobotwórczych, a tym samym nie eliminują zagrożenia. Wybierając je, nie można mieć pewności, że drób nie padnie ofiarą choroby.

  Jako doświadczony producent ozonatorów doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że hodowcy kur potrzebują efektywnych, wydajnych i skutecznych rozwiązań poprawiających bezpieczeństwo zwierząt. To właśnie dlatego proponujemy wysokiej klasy ozonatory, dzięki którym dezynfekcja kurnika jest naprawdę skuteczna.

  Jak wygląda dezynfekcja kurnika z zastosowaniem ozonu?

  Aby przeprowadzić skuteczną dezynfekcję kurnika z zastosowaniem ozonu, należy przede wszystkim dokładnie oczyścić go z odpadów, do których zalicza się:

  • resztki paszy;
  • ściółkę;
  • kurz;
  • pajęczyny.

  Niezwykle ważne jest też usunięcie zabrudzeń zalegających w systemach odprowadzania wody pitnej dla zwierząt. Ozonowanie w chowie drobiu rozpoczyna się od mycia powierzchni pionowych położonych najwyżej – przesuwać należy się ku dołowi. Następnie należy zająć się wykorzystywanym w kurniku sprzętem. Pozwala to na skuteczne usunięcie większości zagrażających zwierzętom mikroorganizmów. Dopiero wtedy można przystąpić do właściwej dezynfekcji – bez wcześniejszego mycia, ozonowanie kurnika nie będzie w pełni skuteczne.

  Ozonowanie kurnika – co ma wpływ na jego skuteczność?

  Jako polski producent ozonatorów doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że skuteczność dezynfekcji kurnika uzależniona jest od szeregu aspektów. Wpływają na nią między innymi takie czynniki, jak:

  • wilgotność powietrza;
  • temperatura;
  • rodzaj powierzchni;
  • zastosowany sprzęt.

  Ważne jest także postępowanie osób odpowiedzialnych za dezynfekcję – cały proces musi przebiegać zgodnie z obowiązującymi zasadami. Nie bez znaczenia jest ten rodzaj środka użytego do tego procesu. Ozonowanie kurnika to obecnie jedna z najbardziej skutecznych metod eliminujących czynniki odpowiedzialne za powstawanie chorób drobiu.

  Jaka dezynfekcja kurnika sprawdza się najlepiej?

  Kurnik zdezynfekować można różnymi środkami – nie wszystkie są jednak tak samo skuteczne. Najlepsze efekty daje stosunkowo nowa w Polsce metoda, czyli ozonowanie. Jako doświadczony producent ozonatorów oferujemy wysokiej jakości sprzęt pozwalający na przeprowadzenie efektywnego procesu ozonowania w chowie drobiu, skutecznie eliminującego z kurnika czynniki chorobotwórcze. W ofercie posiadamy modele różniące się wydajnością, co oznacza, że każdy producent drobiu znajdzie ten dopasowany do wielkości kurnika. Stawiamy na sprzęt niezawodny i naprawdę trwały – decydując się na zakup ozonatora właśnie u nas, nie trzeba martwić się tym, że szybko będzie wymagał on wymiany na nowy.

  Jakie właściwości ma ozon?

  Ozonowanie w chowie drobiu przeprowadzane jest za pomocą specjalnych urządzeń określanych mianem ozonatorów bądź generatorów ozonu. Wykorzystują one ozon, czyli związek będący odmianą tlenu. Ludzkość zna go od około stu siedemdziesięciu lat. Dość szybko udało się stwierdzić, że posiada właściwości dezynfekcyjne, które dzisiaj wykorzystywane są w procesie oczyszczania pomieszczeń z grzybów, bakterii, wirusów. Dzięki temu, że jest silnym utleniaczem, świetnie radzi sobie z trwałym eliminowaniem nieprzyjemnych zapachów. Jego cechą charakterystyczną jest zapach, który czuć wyraźnie nawet wtedy, gdy stężenie ozonu jest niewielkie. Mówiąc o nim, warto pamiętać, że to właśnie on zapewnia nam ochronę przed nadmiernym promieniowaniem ultrafioletowym. Niestety, ozon cechuje się również wyjątkową nietrwałością – rozpada się bardzo szybko.

  Jak wygląda zabieg ozonowania kurników?

  Ozon wykorzystywany do ozonowania kurników produkowany jest zawsze na miejscu. Oznacza to konieczność zastosowania specjalnego urządzenia, czyli ozonatora. Przetwarza on dwuatomowe cząsteczki tlenu, jakie znajdują się w powietrzu, na ozon, wykorzystując zjawisko wyładowań koronowych. To właśnie one prowadzą do rozpadania się tlenu na pojedyncze atomy, które następnie łączą się z dwuatomowymi cząsteczkami tlenu, tworząc nowe mające aż trzy atomy, czyli ozon. Rozprowadzany jest on po kurniku, dzięki czemu zachodzi dezynfekcja kurnika. Jest to możliwe dzięki wbudowanym w ozonator wentylatorom.

  Jak ozon działa na bakterie, wirusy i grzyby?

  Powstające na skutek rozpadu ozonu pojedyncze cząsteczki tlenu wchodzą w reakcję ze składnikami ciał organizmów, które spotkać można w kurniku. Chodzi oczywiście o bakterie, wirusy i grzyby. Jeśli chodzi o bakterie, to najszybciej z ozonem styka się ściana komórkowa, która ulega uszkodzeniu. Dzięki temu otwarta zostaje droga do błony cytoplazmatycznej, czego konsekwencją jest zmniejszenie aktywności enzymów błonowych oraz białek transportowych. Wystarczy zaledwie kilkanaście minut przebywania w ozonowanym pomieszczeniu, aby czynniki chorobotwórcze po prostu zginęły. W efekcie kurnik wolny jest od tego, co może wywoływać choroby drobiu, a tym samym zmniejszać produkcję.

  Czy ozonowanie kurników jest skuteczne?

  Ozonowanie w chowie drobiu sprawdza się naprawdę bardzo dobrze – okazuje się, że ozon świetnie radzi sobie z:

  • wirusami;
  • grzybami;
  • pierwotniakami;
  • bakteriami zarówno gram ujemnymi, jak i gram dodatnimi.

  Prowadzone badania jasno wykazały, że cząstka ozonu eliminuje z otoczenia między innymi:

  • coli;
  • Cryptosporidium parvum;
  • Streptococcus faecalis;
  • Mycobacterium tuberculosum.

  Już niewielkie stężenie ozonu wykazuje silne działanie bakteriobójcze. Trzeba jednak pamiętać, że im jest ono niższe, tym bardziej należy wydłużyć czas ozonowania. Stosując duże stężenia, można skutecznie rozprawić się ten z takimi organizmami, jak:

  • roztocza;
  • ptaszynień kurzy;
  • pleśniakowiec lśniący.

  Ozon przewyższa inne środki dezynfekcyjne tym, że utlenia egzo- oraz endotoksyny. Uwalniają się one w procesie zwalczania wskazanych mikroorganizmów. Żadne inne produkty, które mogą być stosowane do ozonowania w chowie drobiu, nie posiadają takich właściwości.

  Okazuje się, że wykorzystywany przez lata chlor jest zdecydowanie mniej skuteczny niż ozon – ozonowanie kurnika jest skuteczniejsze, do tego działa zdecydowanie szybciej. Warto dodać, że związek ten można wykorzystywać również do dezynfekcji wody. O ile resztki chloru w niej pozostają, o tyle ozon zmienia się w pełni bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i zwierząt tlen.

  Czy ozonowanie w chowie drobiu jest bezpieczne?

  Z uwagi na to, że ozon wykazuje toksyczne działanie na organizmy żywe, ozonowanie w chowie drobiu należy przeprowadzać wyłącznie w pustych kurnikach. Zabieg wpływa szczególnie na układ odpornościowy oraz oddechowy, dając takie objawy, jak:

  • wzrost ciśnienia;
  • obrzęk płuc.

  Należy jednak wyraźnie podkreślić, że ozon jest bardzo nietrwały, co oznacza, że rozpada się naprawdę szybko. To oznacza, że dezynfekcja kurników, ale również innych pomieszczeń jest w pełni bezpieczna.

  Czy ozonować można też inne budynki?

  Prowadzona przez nas produkcja ozonatorów skierowana jest nie tylko do hodowców drobiu – ozon świetnie sprawdza się w dezynfekcji również innych niż kurniki budynków. Z powodzeniem można wykorzystać go do ozonowania stajni, chlewni i obór – obecnie jest środkiem najczęściej wykorzystywanym w produkcji rolniczej. Okazuje się jednak, że sprawdza się również w przypadku domów i mieszkań. Ozonowanie polecamy szczególnie tym, którzy kupili od kogoś dom bądź mieszkanie i chcą skutecznie pozbyć się zapachu dymu papierosowego – trudno o drugą tak skuteczną w tym przypadku metodę.

  Z powodzeniem można również ozonować system klimatyzacji w samochodzie. Dzięki temu skutecznie wyeliminujesz z niego te mikroorganizmy, które mogłyby negatywnie wpłynąć na Twój stan zdrowia. Należy pamiętaj, że korzystanie z brudnej, nieczyszczonej klimatyzacji w samochodzie może prowadzić do problemów ze strony układu oddechowego, może również wywoływać dotkliwe bóle głowy. Ozon skutecznie rozprawia się bakteriami, wirusami i grzybami, pozostawiając samochodową klimatyzację naprawdę czystą. To oznacza, że w upalne dni można włączać ją bez obaw o własne samopoczucie.

  Dezynfekcja kurnika jest niezbędna, jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje zwierzęta są bezpieczne. Decydując się na wykorzystanie ozonu, nie musisz martwić się skutecznością tego procesu. Gwarantuje on rozprawienie się z bakteriami, wirusami, grzybami, a także pierwotniakami, a więc mikroorganizmami prowadzącymi do wielu groźnych dla drobiu chorób. Ozonowanie w chowie drobiu jest w pełni bezpieczne, a jego skuteczność udowodniona. Wybierając ozonator z naszej oferty, możesz mieć pewność, że trafi do Ciebie wysokiej klasy sprzęt, który Cię nie zawiedzie.

  Zaufali nam m.in: